sponsor

 

III Noc Świętojańska

Napisała 

Cyliczność to imperatyw. Ale działając wspólnie i pracując ciężko - Gmina i Szkoła w Dobieszowicach - już trzeci rok z rzędu zbudowała markę, która rokrocznie zwiększa swój potencjał. NOC ŚWIĘTOJAŃSKA. Pozwolicie, że nie sięgnę do Wikipedii:) Obyczaje, folklor i nasze pociechy. Od trzech lat w tym samym miejscu - na placu strażackim w Dobieszowicach - i od trzech lat wspólnie - Urząd Gminy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Dobieszowicach organizuje to spotkanie.  Interesujące jest, że Noc Świętojańska to nie to samo co Noc Kupały. A różnica wcale nie jest subtelna.

Aczkolwiek w kulturoznawstwie pojęcia na tyle się wymieszały i zdewaluowały, że pozostały nam wianki, ogień, woda i kwiat paproci. A te elementy podczas naszej Nocy Świętojańskiej zostały zachowane. 

Był konkurs na najpiękniejszy wianek - plebiscyt wśród zebranych, który wygrał wianek przygotowany przez Siemonianki. Było ognisko w asyście OSP Dobieszowice (podziękowania dla Rafała Kocota i chłopaków). Było puszczanie wianków na Jaworzniku - co roku spacer z pochodniami to niesamowite wrażenia. I była też paproć, która przewijała się w dekoracji sceny.

św2

Występ "Serduszek"

 św3

Na frekwencje podczas Nocy Świętojańskiej nie można narzekać

 

św4

Zwycięzcy loterii fantowej, którą organizowała szkoła.

 

św5

Tradycyjne ognisko.

Zapraszam na krótką relację filmową w dwóch odsłonach. 

 

 

Małgorzata Bednarek

prezes Stowarzyszenia "Lepsza Gmina". Nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, bez wahania realizuję swoje marzenia, a Stowarzyszenie jest moim marzeniem. Kocham sztukę, co uwrażliwia mnie na piękno i sprawia, że czasem stąpam centymetr nad ziemią zamiast po niej. Zazdroszczę K.K.Baczyńskiemu. A życie chcę przeżyć jak pisał Konstantinos Kawafis:

"Jeżeli do Itaki wędrować zamierzasz,
życzyć sobie winieneś, by długa była wędrówka,
pełna przygód i doświadczeń"

Media

Zaloguj się, by skomentować