sponsor

 

II Przegląd Piosenki Wiosennej

Napisała 

Obrzędy i obyczaje - wokalne, muzyczne i choreograficzne. Tradycja i folklor. Niezauważalne - póki praca domowa czy klasówka się nie pisze, albo póki Lucjan Rydel się nie żeni. Ale Polska to nie tylko Warszawa, Kraków czy Katowice. Co ja mówię? Bogactwo folklorystyczne tych miast jest bezsporne. Doceniane. Rozpoznawane. Hołdując pop-artowi nie możemy przecież zapominać o Rubensie tylko dlatego, że jest passe. Do czego zmierzam? Do samoświadomości, tożsamości i dystansu do nadmuchanej kultury celebryckiej.

Jesteśmy dzięki naszej tradycji. Nasze dziedzictwo kulturowe to nasz skarb. Wojciech Kilar - kompozytor i pianista o folklorze zagłębia mówił: „ zadziorne, dowcipne (...) ma w sobie dużo rubasznego wdzięku". Wielki kompozytor nie odmówiłby nam pewnie prawa do bujania się w rytm przekazywanych z pokolenia na pokolenie melodii. Doceniamy i dopingujemy nasze mamy, babcie czy wujków za odwagę realizowania pasji i radość, którą z tego czerpią. To mój przyczółek dziedzictwa kulturowego naszej gminy. 

Małgorzata Bednarek

prezes Stowarzyszenia "Lepsza Gmina". Nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, bez wahania realizuję swoje marzenia, a Stowarzyszenie jest moim marzeniem. Kocham sztukę, co uwrażliwia mnie na piękno i sprawia, że czasem stąpam centymetr nad ziemią zamiast po niej. Zazdroszczę K.K.Baczyńskiemu. A życie chcę przeżyć jak pisał Konstantinos Kawafis:

"Jeżeli do Itaki wędrować zamierzasz,
życzyć sobie winieneś, by długa była wędrówka,
pełna przygód i doświadczeń"

Media

1 komentarz

  • Link do komentarza Bartłomiej piątek, 26 kwiecień 2013 22:04 napisane przez Bartłomiej

    A ja tam byłem, miód i wino piłem :). Wielkie podziękowania i szacunek dla Basi Gajdzińskiej - kierownik Domu Kultury w Sączowie, za zorganizowanie Przeglądu. Pozdrawiam!

Zaloguj się, by skomentować